Історична довідка

  • Сквер у центрі Млинова

Млинів – селище міського типу, що розташоване над річкою Іква за 4 км від автошляху Дубно-Луцьк, віддалене від обласного центру на 53 км, від залізничної станції Дубно — на 26 км. Проживає населення — 8399. На північній околиці селища знайдено залишки давньоруського міста Муравиця (Моравиця), згаданого в літописі 1149 року. За переказами назва походить від слова «млин». Зручне розташування поселення давало йому змогу мати декілька водяних млинів, і від них нібито й пішла назва.
Перші відомості про Млинів належать до початку XYI ст., коли литовський князь Олександр подарував його москвичу Бобру. Після смерті Бобра поселення належало кременецькому наміснику Яну Монтовту, а дещо пізніше, в акті 1562 р. Млинів фігурує як містечко Яна Монтовта-Коблинського. У роки визвольної війни українського народу 1648–1654 рр. населення Млинова підтримало козаків і повсталих жителів навколишніх сіл. Відомий український письменник М. Старицький у своїй трилогії відзначив усі поселення вздовж ріки Ікви за активність у боротьбі проти польської шляхти. За Андрусівським договором 1667 р. Млинів залишився у складі Польщі, однак визвольний рух не припинявся. Так, в кінці XYII ст. у Млинові деякий час жив український громадський діяч і поет Данило Братковський. Він брав участь у повстанні і склав відозву до населення із закликом чинити опір шляхті.
З 1566 року землі Млинівщини стали власністю Григорія Ходкевича — каштеляна Віденського та гетьмана Литовського. Палац Ходкевича у Млинові став однією із найбільших резиденцій польської знаті на Волині. У 1780 р. цей палац зведений за проектом Єфраїма Шредера, придворного архітектора польського короля Станіслава Августа, а парк площею 15 га упорякований одним із найвизначнішим садівником Діонісієм Міклером. Вагомий внесок у розвиток культури того часу належить графу Ходкевичу, який привіз у Млинів частину історичних книг та цінних рукописів. Серед них була Острозька Біблія, як рідкісний екземпляр. У 1789 р. графиня Людвіка Ходкевич виклопотала привілей міста — щорічно проводити два ярмарки. У 1786 р. у Млинові зводять костел, фундатором якого став Ян-Микола Ходкевич.
Після розпаду Речі Посполитої край став підпорядковуватися Росії. Із 1804 р. Млинів став селом Дубнівського повіту Волинської губернії, а з 1866 — центром волості. За переписом 1911 р., в поселенні було 2500 жителів, міщанська управа, поштова земська станція, пошта, телеграф, двокласна парафіальна школа, земський агроном, земська амбулаторія, два лікарі, акушерка, аптека, 12 крамниць. гуральня. Великих руйнувань зазнав Млинів у роки Першої світової війни. З 1929 по 1932 рр. у містечку будувалося приміщення семирічної школи, що свідчить про розвиток будівничої галузі. Участь у боях за визволення Млинова від німецько-фашистських загарбників брали Герої Радянського Союзу Г. М. Шевченко, В. Д. Кармацький, Т. А Краля та інші.
Після війни відновлено роботу семирічної школи, лікарні, клубу, бібліотеки, хати-читальні, дитячого садочка. У 1959 році Млинів стає селищем міського типу. У його економіці головну роль відіграли промислові підприємства. Найбільшим серед них був «Міжколгоспбуд», заснований ще у 1953 р. З 1959 р. у Млинові існувала автоколона, на базі якої у 1963 р. створено Млинівське автопідприємство, яке пізніше отримало назву АТП — 15641. У 1963 р. відкрито кінотеатр «Жовтень» на 350 місць, а у 1967 р. увійшов до ладу будинок культури на 600 місць.
У Млинові діють дві загальноосвітні школи та гімназіїя, два дитячі садки, технікум ветеринарної медицини, художня, музична, спортивна школи, Центральна районна бібліотека, банківські установи, Центр дозвілля, стадіон «Колос», тренувальні бази. Значну роботу по збереженню пам’яток проводить Млинівський краєзнавчий музей. Так, у Млинові неподалік від садиби Ходкевичів знаходиться Покровська церква із дзвіницею — пам’ятки архітектури першої половини ХІХ ст. У 2003 році розпочато будівництво Млинівського Свято-Вознесенського подвір’я Городоцького жіночого монастиря. Пам’ятками садово-паркового мистецтва є Млинівський парк, садиба Ходкевичів та Острозький парк заснований в першій половині ХІХ ст.
Одна з відомих пам’яток давньоруського часу — Муравицьке городище. Млинівщина багата на історію тих людей, що народилися тут. та тих, які відвідува- ли цей край у різні часи. Це Кирило Ставровецький — відомий учений, просвітитель, друкар; Данило Братковський — відомий український поет, громадський діяч, борець за соціальне та національне визволення українського народу; Онуфрій Мельничук — письменник. У XVIII ст. побував видатний діяч польського національно-визвольного руху Тадеуш Костюшко; у ХІХ ст. — єврейський просвітитель Аарон Перлов, який похоронений у селищі; у 1881 р. — письменниця Леся Українка; в 1915 р. — чеський письменник Ярослав Гашек; у 1943 р. Платон Воронько — відомий український поет. Виходець із Млинова письменник Юрій Загорський (Залета). Гордістю Млинова є член Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України Євген Цимбалюк. Уродженець Млинова Олександр Чижевський- заслужений архітектор України. Вихідці із Млинова В. Мединський, М. Солованюк, Ю. Дячок, С. Музика — архітектори міст Житомира, Вінниці, Києва, Тернополя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

© 2021 Млинівська територіальна громада ·  Адаптація, підтримка: OTG IT Mluniv

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: