Сказ.Заходи боротьби та профілактика

     Млинівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області інформує, що в Рівненськй області з початку року зареєстровано 17 випадків сказу серед тварин, із низ найбільше осередків було в Дубенському (5 випадків),Гощанському (4 випадки) та Корецькому (3 випадки) районах. Спеціалістами Держпродспоживслужби проведено комплекс протиепідемічних та протиепізоотичних заходів з метою локалізації і ліквідації вогнищ сказу серед тварин та недопущення захворювання людей на сказ.

       В зв’язку з неблагополучною ситуацією в області серед захворювання на сказ,  07 травня 2018 року в Млинівському районному управління Головного управління Держпродспоживслужби в Рівненській області відбувся семінар на тему: «Сказ.Заходи боротьби та профілактика».

    На семінарі були присутні керівники мисливських угідь Млинівського району.

В ході семінару було обговорено наступні питання:

-джерело передачі збудника (вірусу) сказу

-механізм передачі вірусу сказу

-перша медична допомога при укусі твариною

-що робити з твариною,яка нанесла покус,ослинення чи подряпину

-кому і в яких випадках призначається лікувально-профілактична імунізація.

     Відповідно до вище викладеного хочемо нагадати, що таке сказ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, спільне для тварин і людей, яке може вражати всіх теплокровних тварин (хворіють всі види домашніх, сільськогосподарських та диких тварин). Захворювання характеризується тяжким ураженням центральної нервової системи і закінчується смертю (летально). Величезну небезпеку представляють укуси тварин, хворих на сказ. Значно частіше кусають домашні собаки, рідше кішки і дикі тварини (лисиці, вовки).

      Джерелом збудника (вірусу) сказу є хворі на сказ тварини, які виділяють вірус зі слиною, через покуси, ослиненя, подряпини, вражаючи здорових тварин та людей. Тривалість інкубаційного періоду (від моменту зараження до перших проявів хвороби) залежить від багатьох факторів.

   Інфікована людина залишається безсимптомною протягом інкубаційного періоду. Середня тривалість інкубації становить 20-90 днів. Рідко, але можливі випадки, що інкубаційний період може становити до 1 року.

   На тривалість інкубаційного періоду впливає локалізація укусу. Інкубаційний період становитиме менше 50 днів, якщо пацієнт був укушений в голову або шию або, якщо людині було завдано кілька укусів, глибоких ран, або великих ран.

Перша допомога

першу медичну допомогу особі, яка постраждала, для чого ретельно промивається рана, подряпини, садна, заслинені місця струменем води з милом, обробити краї рани 70° спиртом або 5 % настоянкою йоду, накласти стерильну пов’язку. Краї рани на протязі 3-х днів не висікають і не зашивають, за винятком ушкоджень, що потребують спеціальних хірургічних втручань за життєвими показаннями;

– при численних ранах після попередньої обробки рани накладаються декілька навідних швів;

– з метою зупинення зовнішньої кровотечі проводиться прошивання судин, які кровоточать.

     Постраждалі від укусів, ослинення та подряпані бродячими, домашніми або дикими тваринами, повинні негайно звернутися за медичною допомогою в травматологічні пункти або хірургічні кабінети поліклінік за місцем проживання для отримання невідкладної допомоги і вирішення питання про проведення лікувально-профілактичної імунізації.

Що робити з твариною

   Якщо Ви не знаєте господаря тварини, яка вкусила Вас необхідно терміново звернутися в травматологічний пункт. У тварини можливо сказ. У будь-яких ситуаціях, коли укус завдано маловідомим або хворою твариною або тварина захворіла, загинуло або зникло в період спостереження, постраждалому проводять повний курс щеплень проти сказу.

   Щеплення можна не проводити в тому випадку, якщо вас вкусила ваша тварина або тварина знайомих, про яку ви точно знаєте, чи зроблені їй всі необхідні щеплення та чи здорова вона на даний момент.

    Якщо тварина виглядало домашнім, постарайтеся знайти його господаря. З’ясуйте, чи робили тварині щеплення від сказу, а також дату проведення щеплення. Крім цього, попросіть господаря тварини принести довідку з ветеринарної лікарні про стан здоров’я тварини та проведеної вакцинації проти сказу. Протягом 15 днів повинно проводитися спостереження за твариною. Якщо в цей час з’являються показники захворювання, воно гине від сказу (або маловідомою причини) або тікає (зникає), тоді постраждалому терміново починають повний курс вакцинації щеплень проти сказу. Якщо ж тварина протягом 15 днів залишилося здоровим, ніяких додаткових щеплень потерпілому не роблять.

    Дикі тварини практично не нападають на людей, тому якщо таке трапилось, це свідчить про наявність у неї якогось захворювання. Якщо вас укусила дика або бродяча тварина, ймовірність зараження надзвичайно висока, тому вакцинація від сказу повинна бути негайною та повною.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

© 2021 Млинівська територіальна громада ·  Адаптація, підтримка: OTG IT Mluniv

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: